Proizvodnja i stavljanje na tržište kozmetičkih proizvoda- Pravni aspekt

Proizvodnja i stavljanje na tržište kozmetičkih proizvoda- Pravni aspekt

14.12.2024.

Razmišljate o pokretanju sopstvene linije kozmetičkih proizvoda? 

Pokretanje sopstvene kozmetičke linije postala je atraktivna opcija za mnoge preduzetnike- na tržištu se pojavljuje sve više brendova, a potrošači su sve zahtevniji u pogledu efikasnosti, sastojaka i održivosti kozmetičkih proizvoda. Za mnoge, ovo je idealna prilika da kombinuju svoju kreativnost i preduzetnički duh u industriji lepote. 

Osim potrebe da se razume tržište, konkurencija i trendovi, bitno je poznavati i pravni okvir koji se bavi koproizvodom od njegovog nastanka do plasiranja na tržište. Od odabira sastojaka preko testiranja kozmetičkih proizvoda i ispunjavanja zahteva bezbednosti i kvaliteta do stavljanja na tržište i zaštite brenda – svaki korak zahteva poznavanje zakonskih normi. 

Tržište kozmetičkih proizvoda 

Kako smo već rekli, pokretanje sopstvene kozmetičke linije postao je vrlo popularan poslovni potez u poslednje vreme. Ovaj trend potvrđuju i brojke – prema podacima Privredne komore Srbije iz maja 2024. godine, vrednost izvoza kozmetičkih proizvoda iz Srbije u prvih pet meseci dostigla je 36,8 miliona evra, što predstavlja porast od 8% u odnosu na isti period prošle godine. 

Ovaj rast nije novost, već se vidi i u prethodnim godinama. Prema podacima iz 2023. godine, ukupan izvoz kozmetičkih proizvoda iz Srbije bio je skoro 40% veći nego u 2022. godini. Osim tržišta u regionu, srpske kozmetičke proizvode možete pronaći u gotovo svim delovima sveta. Ovaj trend ukazuje na to da je kozmetička industrija u Srbiji u uzlaznoj putanji i da postaje sve značajniji igrač na globalnoj sceni. 

Zakonodavni okvir

Regulativa kozmetičkih proizvoda u Srbiji je 2023 godine u potpunosti usklađena sa EU regulativom. Još 2019 godine donešeni su Zakon o predmetima opšte upotrebe i Pravilnik o kozmetičkim proizvodima čiji se prelazni period do potpune primene završio u aprilu 2023 godine.  

Kozmetički proizvod proizveden u Srbiji treba da ispunjava iste uslove kao proizvod proizveden u Evropskoj Uniji.  

Dakle, svaki kozmetički proizvod mora da se uskladi sa važećim regulativama pre stavljanja na tržište. Osim navedenog Zakona i Pravilnika, valjalo bi uzeti u obzir i ostatak zakonodavnog okvira koji uključuje, na primer, Zakon o hemikalijama, Zakon o opštoj bezbednosti proizvoda, Zakon o sanitarnom nadzoru, Pravilnik o uslovima u pogledu zdravstvene ispravnosti predmeta opšte upotrebe koji se mogu stavljati u promet kao i smernice SRPS EN ISO 22716 i SRPS EN ISO 9001. 

Kako kaže naš Zakon o predmetima opšte upotrebe, kozmetički proizvodi koji se isporučuju na tržište moraju da budu bezbedni za ljudsko zdravlje, ukoliko se primenjuju pod normalnim ili razumno predvidljivim uslovima, uzimajući u obzir naročito izgled proizvoda (plus usklađenost sa propisima kojima se regulišu obmanjujući proizvodi), deklarisanje proizvoda, uputstvo za primenu i odlaganje te bilo koje druge podatke ili informacije koje daje odgovorno lice. Ko je odgovorno lice, objasnićemo u nastavku. 

Odakle da krenem? 

Verovatno već imate ideju kakav kozmetički proizvod želite da proizvedete i stavite na tržište. Ipak, krenućemo od osnova i definicije kozmetičkog proizvoda. 

Kozmetički proizvod se odnosi na supstance (hemijski element i njegova jedinjenja u prirodnom stanju ili dobijena u proizvodnom procesu) ili smeše (mešavina ili rastvor koji se sastoji od dve ili više supstanci) koje su namenjene da dođu u kontakt sa spoljašnjim delovima ljudskog tela ili sa zubima i sluzokožom usne duplje, isključivo ili prvenstveno radi čišćenja, parfemisanja, menjanja njihovog izgleda, odnosno korigovanja mirisa tela, te zaštite i održavanja u dobrom stanju. Ukoliko su supstance ili smeše namenjene gutanju, udisanju, ubrizgavanju ili implantiranju u ljudsko telo, ne smatraju se kozmetičkim proizvodima. 

Pravilnik o kozmetičkim proizvodima definiše proizvođača kao pravno lice, preduzetnika ili fizičko lice pod čijim se imenom ili robnom markom kozmetički proizvod stavlja na tržište, bilo da proizvod izrađuje sam ili je za njega kozmetički proizvod projektovan ili proizveden. Ova druga situacija se odnosi na ugovornu proizvodnju kozmetičkih proizvoda odnosno na aranžman gde jedno pravno lice zaključuje ugovor sa drugim pravnim lice da proizvede jedan artikal ili celu liniju proizvoda u njeno ime. 

Trenutno se nećemo baviti procesom proizvodnje i svih zakonskih specifikacija koje se vezane uz proizvodnju, nego ćemo se bazirati na situaciji da ste se opredelili za ugovornu proizvodnju, što je u današnje vreme čest slučaj. 

Ukoliko već niste, prvi korak je da se registrujete, odnosno odaberete pravnu formu pod kojom ćete da poslujete. Možete da se registrujete  kao preduzetnik ili se opredelite za neki oblik privrednog društva.

Više možete da saznate ovde: ‘Kako da se pripremite za osnivanje privrednog društva?’. 

Ko je odgovorno lice i koje obaveze ima? 

Na tržište se mogu stavljati samo kozmetički proizvodi za koje je imenovano pravno ili fizičko lice u Republici Srbiji kao odgovorno lice. Ako se radi o kozmetičkom proizvodu koji je proizveden u Srbiji, a koji nije potom izvezen i ponovo uvezen u Srbiju, odgovornim licem smatra se proizvođač čije je sedište u Republici Srbiji. Definiciju proizvođača smo već dali gore u tekstu. 

Proizvođač može pismeno ovlastiti, kao odgovorno lice, lice osnovano u Srbiji. Ako proizvođač ima sedište izvan Republike Srbije, a radi se o proizvodu koji je proizveden u Srbiji, a nije izvezen i ponovo uvezen u Srbiju, onda proizvođač pismenim putem ovlašćuje pravno lice osnovano u Srbiji kao odgovorno lice.  

Odgovorna lica moraju da obezbede usklađenost sa odredbama Zakona o predmetima opšte upotrebe i Pravilnika o kozmetičkim proizvodima koji se odnose na bezbednost proizvoda, principe dobre proizvođačke prakse, procenu bezbednosti, dosije sa informacijama o proizvodu, uzorkovanje i analizu, tragove zabranjenih supstanci, prijavljivanje ozbiljnih neželjenih efekata, odredbe o deklaraciji i ostalo. 

Ukoliko odgovorno lice smatra ili ima razloga da veruje da kozmetički proizvod nije u skladu sa zakonskim propisima mora odmah da preduzme korektivne mere koje se razlikuju u zavisnosti od slučaja. Ukoliko kozmetički proizvod predstavlja opasnost po zdravlje ljudi, odgovorno lice mora da obavesti nadležne organe država članica EU u kojoj je proizvod dostupan potrošačima kao i države članice EU u kojoj je Dosije sa informacijama o proizvodu lako dostupan. 

Odgovorna lica u Srbiji trebaju da sarađuju sa nadležnim Ministarstvom i da po zahtevu Ministarstva dostave sve potrebne podatke i dokumentaciju koji dokazuju usklađenost određenih aspekata proizvoda.

Kada je distributer odgovorno lice? 

Distributer se smatra odgovornim licem kada stavlja kozmetički proizvod na tržište pod svojim imenom ili robnom markom ili kada izmeni proizvod koji je već stavljen na tržište, na način koji može uticati na njegovu usaglašenost sa zahtevima koji za njega važe. Zakon propisuje dodatne obaveze distributera prilikom isporuke kozmetičkog proizvoda na tržište. 

Šta je Dosije sa informacijama o proizvodu (PIF- Product Information File)? 

Dosije sa informacijama o proizvodu sadrži redovno ažurirane podatke o opisu kozmetičkog proizvoda, izveštaj o bezbednosti kozmetičkog proizvoda, opis metode proizvodnje i izjavu o usklađenosti sa dobrom proizvođačkom praksom, dokaz tvrdnje o postojanju efekta koji ima kozmetički proizvod (ukoliko je to opravdano prema prirodi kozmetičkog proizvoda) te podatke o svim testiranjima na životinjama izvršenim od strane proizvođača, njegovih zastupnika ili dobavljača, uključujući bilo koja testiranja na životinjama izvršena kako bi se ispunili regulatorni zahtevi drugih zemalja.  

Kada je kozmetički proizvod stavljen na tržište, odgovorno lice treba da čuva Dosije sa informacijama o proizvodu (PIF- Product Information File) deset godina od momenta stavljanja poslednje serije kozmetičkog proizvoda na tržište te treba da obezbedi da je dosije lako dostupan sanitarnom inspektoru.

U vezi informacija koje predstavljaju poslovnu tajnu proizvođača, sanitarni inspektor postupa u skladu sa Zakonom o zaštiti poslovne tajne.

Šta je izjava o usaglašenosti sa dobrom proizvođačkom praksom? 

Usaglašenost sa dobrom proizvođačkom praksom se pretpostavlja kada je proizvodnja u skladu sa relevantnim harmonizovanim standardima.  

Odgovorno lice odnosno proizvođač u Republici Srbiji potpisuje ovu Izjavu. Dokumentacija koja se traži od odgovornog lica obuhvata, na primer, dokaz o uspostavljenom sistemu upravljanja kvalitetom (ISO 9001), dokaz o imenovanju odgovorne osobe za obezbeđenje kvaliteta, dokaz o organizacionoj šemi proizvođača, ulaznoj kontroli sirovina, dokaze o uspostavljenim procedurama za postupanje sa žalbama/reklamacijama, internoj kontroli i tako dalje. 

Ugovori sa akreditovanim laboratorijama 

U skladu sa SRPS EN ISO 22716 potrebno je i obezbediti ugovore za usluge laboratorijske kontrole i određene zahteve određivanja zdravstvene ispravnosti gotovog proizvodam ispitivanja mikrobiološke čistoće, opreme i zaposlenih te sprovođenja obavezne dezinsekcije, dezinfekcija i deratizacije. 

Proizvođač treba da zaključi ugovor sa akreditovanim laboratorijama što se odnosi na akreditovane privatne laboratorije ili Zavode za javno zdravlje. Radi se o institucijama koje moraju da imaju ovlašćenje od Ministarstva zdravlja.  

Šta mora da sadrži dokumentacija sa informacijama o proizvodu? 

Na osnovu ove dokumentacije dokazuje se da je kozmetički proizvod zdravstveno ispravan i sadrži određene podatke. 

Prvo što treba da sadrži su podaci o kvalitativnom i kvantitativnom sastavu proizvoda. Kvalitativni sastav proizvoda se odnosi na hemijsko ime supstanci i njihovu predviđenu namenu. Radi kvalitativnog sastava proizvoda treba pogledati Internacionalnu nomenklaturu kozmetičkih sastojaka (INCI), Evropski inventar postojećih komercijalnih hemijskih supstanci (EINECS) ili Evropsku listu notifikovanih hemijskih supstanci (ELINCS). 

Dokumentacija treba da sadrži kvantitativni sastav ako se radi o supstancama čija je upotreba ograničena, odnosno kada se na osnovu aktivne supstance mogu svrstati u neku drugu kategoriju. 

Sledeće imamo podatke o fizičkim i hemijskim karakteristikama i o stabilnosti kozmetičkih proizvoda; ovi podaci se odnose na karakteristike supstanci ili smeša, kao i kozmetičkih proizvoda u celini.  

Nadalje, potrebno je da dokumentacija sadrži podatke o mikrobiološkom kvalitetu, informacije o ambalaži, podatke o normalnoj i predviđenoj nameni proizvoda te podatke o neželjenim efektima i ozbiljnim neželjenim efektima.

Šta kozmetički proizvod ne sme da sadrži? 

Naš Pravilnik propisuje šta kozmetički proizvod ne sme da sadrži, na primer, supstance čija je upotreba zabranjena u kozmetičkim proizvodima te boje, UV filtere i konzervanse koji nisu navedeni u prilozima Pravilnika. 

U proizvodnji je zabranjeno koristiti supstance koje su klasifikovane kao karcinogene, mutagene ili toksične, uz određene propisane izuzetke.  

Što se tiče teških metala, kozmetički proizvod (računato na 1 kg) ne sme da sadrži više od 3 mg kadmijuma i arsena, više od 1 mg žive te više od 10 mg olova i nikla, uz jedan izuzetak vezan za negu kože oko očiju ukoliko proizvod sadrži tiomersal ili fenilživine soli. 

Šta je deklaracija i šta treba da sadrži? 

Svi kozmetički proizvodi koji se isporučuju na srpsko tržište moraju da imaju deklaraciju na srpskom jeziku. Deklaracija se nalazi na primarnoj i sekundarnoj ambalaži. 

Deklaracija mora da sadrži Pravilnikom propisane podatke kao što su naziv i adresa odgovornog lica, zemlju porekla, neto sadržaj, minimalni rok trajanja ili oznaka vremenskog perioda nakon prvog otvaranja (PAO- Period After Opening)  zavisno od toga da li je minimalni rok trajanja duži od 30 meseci kao i uslove primene, upozorenja, kontrolni broj ili referentni broj za identifikaciju, namenu te spisak sastojaka proizvoda. 

Tvrdnje (na primer, tekst, žig, simboli, slike i ostale oznake) kojima se eksplicitno ili implicitno navode obeležja ili funkcije kozmetičkog proizvoda, moraju biti u skladu sa odredbama Pravilnika i mogu se upotrebljavati prilikom označavanja, stavljanja u promet ili reklamiranja proizvoda. Odgovorno lice treba da obezbedi da je tekst tvrdnje usklađenim sa zajedničkim kriterijumima za tvrdnje kao  i sa dokumentacijom koja dokazuje tvrdnju o postojanju efekta koji ima kozmetički proizvod. 

Stavljanje kozmetičkog proizvoda na tržište EU

Da bi se proizvod stavio na tržište EU, treba da bude imenovano pravno ili fizičko lice sa sedištem na teritoriji Unije kao odgovorno lice.  

Primenjuje se Uredba (EC) o kozmetičkim proizvodima br 1223/2009 te je potrebno da je izveštaj o bezbednosti sastavljen u skladu sa Prilogom 1 navedene Uredbe te da odgovorno lice izvrši notifikaciju proizvoda na CPNP portal (Cosmetic Products Notification Portal). 

Napomena: ovaj tekst ne predstavlja pravni savet nego lično mišljenje autora. 

Scroll